Seedling Growing Containers

Fide yetiş tirme kapları çok çeşitlidir. Bunlar; el kasaları, değişik tipte saksılar, viyoller ve plastik torbalar olabilmektedir.

El kasaları ekim, şaşırtma, toprak saksıların yerleştirilmesi ve saksılanmış bitkilerin korunması işlerinde kullanılır. El kasası olarak 40x60x5 cm boyutlarındaki standart kasalar tavsiye edilir. Bunlar yaklaĢık 3-4 yıl dayanır. Hijyen nedenleri ile tahta kasalar bir dezenfeksiyon maddesi ile yılda bir kere ilaçlanmalıdır.

El kasalarında fide yetiştiriciliği
El kasalarında fide yetiştiriciliği

Son yıllarda plastik kasalar da giderek artan bir önem kazanmaktadır.  Bunlar hafif ve dayanıklı olup kolayca temizlenebilmekte, dezenfekte edilebilmekte ve ısıtılabilmektedir. İçi dolu olan kasaların nakliyesi için fide yetiştirme yerlerinde lastik tekerlekli arabalar kullanılabilir.

Saksıların toprak, plastik, jiffy ve kağıt olmak üzere pek çok tipleri vardır. Plastik saksılar yıllardan beri süs bitkilerinde geniş çapta kullanılmakla beraber son zamanlarda karnabahar, domates ve hıyar fidesi yetiştiriciliği amacı ile kullanılmaktadır.

Bunların yararlı yönlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Hafiftir.
  • Kırılmaya karşı dayanıklıdır.
  • Uzun ömürlüdür.
  • Temizlenmeleri ve dezenfekte edilmeleri kolaydır.
  • Ucuzdur
Fide yetiştiriciliğinde plastik saksı kullanımı
Fide yetiştiriciliğinde plastik saksı kullanımı

Plastik saksıların içerisine hazırlanan harç veya hazır torf konabilir. Ancak bu saksılar da kil saksılarda bulunan gözenek yoktur. Saksılama yapıldıktan sonra iyi bir sulamanın yapılması gerekir. Daha sonraki devrelerde sık sulamaya gerek yoktur.

Plastik  saksılar  grubuna  PVC’den  yapılmış  çok  sayıda  saksı  içeren  plakalar  da dâhildir. Bu şekildeki saksılara viyol denilmektedir. Bu plakalar değişik ölçülere sahiptir. İçlerine harç olarak genellikle sade torf (turba), torf-perlit, torf-vermikülit  vb. karışımlar konur.

Plastik viyol
Plastik viyol

Sert plastik materyalden yapılmakta olan saksı plakaları da vardır. Bunlar 6 cm derinlikte olan 5×5’lik saksılardan oluşmaktadır. Bal peteği şeklinde  dizilmiş  olan saksılar birbirinden ayrılabilir. Bu surette fidelerin çıkarılması kolaylaşmaktadır.

Plastik saksı plakalarının haricinde strafordan yapılmış  değişik  ölçülerde viyoller de mevcuttur. Bu viyoller uzun ömürlüdür. İçlerine ikinci bir plastik viyol yerleştirilerek kullanılır. Genellikle otomatik tohum ekme makineleri ile ekilmekte ve ticari işletmelerde kullanılmaktadır.

Strafordan yapılmış viyol
Strafordan yapılmış viyol

Çoklu saksıların bir diğer şekli de jiffy saksılardır. Jiffy saksıların diğer saksılardan üstün yanı, fidelerin saksılar ile birlikte dikilebilmesinden kaynaklanır. Çünkü organik yapıdaki saksı, toprak içinde zamanla çürüyerek kaybolur. Başarılı bir yetiştiricilik için bu saksıları kuralıyla kullanmak gerekir. Jiffy saksıların harçla doldurulduktan sonra koyu kahverengi bir renk alıncaya kadar sulanmaları ve bu renklerinin korunması, fidelerin şaşırtılması sırasında saksı içindeki harcın tavında olması gereklidir. Jiffy saksılardan kökler çıkmaya başladığında hiç vakit kaybetmeden seraya dikimini başlatmak gerekir.

jiffy saksı
jiffy saksı

jiffy1jiffy2

Karton saksı sistemi (peperpot) bal peteği biçimdeki saksılar normal büyüklükte olup birbirinden ayrılabilir. Doğrudan doğruya ekim, özel bir ekim makinesi ile yapılabilmektedir.

peperpot
peperpot
Çoklu jiffy saksılar
Çoklu jiffy saksılar

Fideleri yetiştirmede kullanılan başka bir fide kabı jiffy tabletlerdir. Jiffy tabletler de organik yapıya sahiptir. Suya konarak şişirildikten sonra kullanılır. İçlerine ayrıca harç koymaya gerek yoktur. Şişme süreleri tabletin kuruluk derecesine bağlı olarak değişir. Seracılarımız tarafından pek kullanılan bir fide kabı değildir. Bu kaplardaki fidelerin köklerinin kaplardan çıkmaya başlaması da fidenin yerine dikimi için bir işarettir.

jiffy tablet

jiffy tablet serme
jiffy tablet serme
jiffy 2
Jiffy tabletlerde fide üretimi
jiffy tablet ornek
Jiffy tabletlerde fide üretimi
jiffy tablet sulama
Jiffy tabletlerde fide üretimi

Yurt dışındaki seracılar, fide yetiştirmede genelde toprak blok kullanmayı tercih eder. Toprak bloklar tohum ekimi amacıyla kullanılabilecekleri gibi şaşırtma amacıyla da kullanılabilir. Toprak bloklar 4×4 cm veya 8×8 cm gibi farklı boyutlarda olabilir. Bloklardan su kaybının önüne geçmek için bloklar birbirine değecek şekilde  yerleştirilir.  Bloklarda kökler çıkmaya başladığında dikim işlemine geçilir.

Jiffy tabletle üretilmiş dikime hazır fide
Jiffy tabletle üretilmiş dikime hazır fide

Son yıllarda topraksız yetiştiriciliğin yaygınlaşması ile birlikte topraksız fide yetiştiriciliği  de önem kazanmıştır.  Bu amaçla kaya yünü adı verilen özel bir yetiştiricilik ortamı kullanılmaktadır. Kaya yünü, su ve besin tutma özelliği olan bir maddedir. Toprak bloklarda olduğu gibi sıkıştırılmış olarak kullanılmaktadır. Tohumlar direk bunların içine ekilmektedir.

Kaya yünü
Kaya yünü
Kaya yünü
Kaya yünü

Plastik torbalar beyaz veya siyah plastikten yapılabilir. Genellikle siyah renkli torbalar kullanılır. Beyaz (şeffaf) torbalar, kenarları güneş ışınlarından zarar gördüğü ve yosunlandığı için  tercih  edilmez.  Ancak  erkencilik  istenirse  beyaz torbalar kullanılabilir. Bu  torbalar 8X10, 11×11, 10×15, 13×13, 13×18 cm ebatlarında yapılır. Bunların harçla doldurulmadan önce altları delinmelidir. Böylece sulamada fazla suyun atılması sağlanır. Torbalar üzerleri 1-2 cm boşluk bırakılacak şekilde doldurulur.  Devrilmemeleri için yan yana dizilir.

plastik torba

plastik torba2

Paylaş :

Daha Fazla Makale

2 Yorumlar

  • human resources
    Thursday May 14th, 2015 at 05:44 AM  - Reply

    Sometimes, you’ve to say what individuals don’t want to think about. I respect you for that.

Leave a Reply