Seed Sowing Methods

Ekimde sadece amaca uygunlukları saptanmış olan çeşitler kullanılmalıdır. Bu amaçla hibrit çeşitler giderek artan bir önem kazanmaktadır. Bu şekildeki tohumlar hem oldukça değerli hem de pahalıdır. Bu nedenle tohum ekimi oldukça büyük önem arz etmektedir. Ekimden önce fide hastalıklarının önüne geçebilmek için tohumlar ilaçlanmalıdır.

Makine İle Tohum Ekimi

Çok fazla fide yetiştiriciliğinin yapıldığı ticari işletmelerde tohum ekiminin elle yapılması oldukça zor ve masraflı olmaktadır. Bu amaçla tamamen otomatik olarak çalışan tohum ekim makineleri yıldan yıla artmaktadır. Çoklu saksıların yapımı ile birlikte çok sayıda tohum ekim makinesi geliştirilmiştir. Bu makineler, değişik ölçülerdeki viyollere ayarlanabilmektedir. Son yıllarda ekim randımanı çok fazla olan makineler kullanılmaya başlanmıştır. Bu makinelerde viyol dolumu, tohum ekimi ve sulanması otomatik olarak yapılmaktadır.

Otomatik tohum ekme makinesi
Otomatik tohum ekme makinesi
Otomatik tohum ekme makinesi
Otomatik tohum ekme makinesi
Otomatik makinede viyol dolumu
Otomatik makinede viyol dolumu

Elle Tohum Ekimi

Elle tohum ekimi, genellikle küçük fide işletmelerinde veya üreticinin kendi ihtiyacı olan  fideyi üretmesi durumunda kullanılan  bir  yöntemdir. Bu yöntemde ekimler  el kasalarına, ekim yastıklarına veya direk fide kaplarına ekim yapılmaktadır.

Ekim yapılacak kasalar veya ekim yastıkları ekim toprağıyla (harçla) doldurulur, düzeltilir. Üzerine tohumlar serpme olarak veya sıra ile ekilir. Fide kaplarına ise harç doldurulduktan sonra tek tek tohum ekimi yapılır.

yastıkda fide

Yastıkta fide yetiştiriciliği
Yastıklarda sıra ile tohum ekilerek yapılan fide yetiştiriciliği

Ekimin sıklığı dane sayısına, iriliğine, sebze türüne ve çimlenme yeteneğine bağlıdır. Genel kural olarak ne kadar sık ekilirse o kadar erken şaşırtılmalıdır. Tohumlar büyük miktarlar hâlinde ekilecek ise birkaç partiye ayrılmalı ve her parti belirli aralıklarla ekilmelidir. Böylece şaşırtmada iş gücü zorluğu ile karşılaşılmamış olur.

viyol hazıirligi

viyol hazıirligi2

viyol hazıirligi3

viyol hazıirligi4

viyol hazıirligi5

viyol hazıirligi6

viyol hazıirligi7

viyol hazıirligi8

viyol hazıirligi9

Paylaş :

Daha Fazla Makale

Leave a Reply